Leírás és Paraméterek
„Minden nagy bűvész elsajátítja a figyelemelterelés művészetét – villogó fények, füst, gyönyörű nők a színpadon. Napjainkban az ipar irányítói ezt úgy érik el, hogy progresszív társadalmi értékeket népszerűsítenek. Taktikáik még a régi rablóbárók módszereinél is sokkal veszélyesebbek: jótékonykodásuk füstfüggönye mögött nemcsak a piaci erejüket növelik, hanem hatalmukat életünk minden más területére is kiterjesztik (…).”
Vivek Ramaswamy, az indiai származású üzletember és cégvezető, 2024 elejéig republikánus elnökjelölt-aspiráns kötete bepillantást enged abba, hogy milyen cinikus módon működik az amerikai cégvilág, a woke kapitalizmus, azaz milyen üzleti megfontolások szerint vállalják fel a nagy cégek a folyamatosan frissülő baloldali agendát.
A kötet alapvető állítása, hogy a kapitalisták „bevörösödése” pusztán számító érdekkövetés, még akkor is, amikor úgy tűnik, hogy a cégvezetők a legifjabb munkavállalói réteg vagy valamilyen jobbító szándékú mozgalom nyomásgyakorlásának engednek.
Ramaswamy belülről látta, miként működik a Woke Rt., és számos példával szemléltetve az olvasó elé tárja a kiábrándító valóságot. Aki pedig azt gondolja, hogy ez csupán a távoli Amerikában probléma, azt ki kell ábrándítsuk: lehet, hogy nem ilyen nyilvánvalóan, de a woke kapitalizmus egyre nagyobb teret nyer hazánkban is. Ramaswamy az amerikai jelent, a közép-európai jövőt írja le – már ha tanulva a tengerentúli hibákból nem sikerül valamiképp a határokon kívül tartani az identitáspolitikára építő üzleti modelleket.
VIVEK RAMASWAMY Ohio délnyugati részén született és nevelkedett első generációs amerikaiként. 2007-ben a Harvard Egyetemen biológiából summa cum laude diplomát szerzett, majd biotechnológiai befektetőként helyezkedett el egy nagynevű fedezeti alapnál. 2014-ben megalapította a Roivant Sciences biogyógyszeripari vállalatot, amely a tőzsdén és a gyógyszeripari fejlesztésekben egyaránt kiemelkedő sikereket ért el. Ezzel párhuzamosan elvégezte a Yale Egyetem jogászképzését. 2020-tól vált országosan ismert véleményvezérré, amikor felemelte a szavát a szólásszabadság korlátai, valamint a kapitalizmus és a woke-mozgalom összefonódásának visszásságai miatt. Számos szakcikk és véleménycikk szerzője, amelyek többek között a The Wall Street Journal, a National Review, a Newsweek és a Harvard Business Review hasábjain jelentek meg.